loader
بادکش درمانی

بادکش درمانی چیست؟

باکش درمانی یکی از روش های طب مکمل یا طب جایگزین انرژی درمانی است. شروع بادکش در مانی از کشور چین است. اما این نوع درمان به‌صورت سنتی در هند و ایران هم متداول بوده و امروزه هم از آن استقبال می‌شود. از آنجایی ک این طب سنتی از محبوبیت بالایی برخوردار است تصمیم گرفته ایم تا در خصوص بادکش درمانی برای شما صحبت کنیم.

بادکش درمانی چیست؟

بادکش درمانی یا حجامت خشک روشی است که در آن تعدادی فنجان یا لیوان که می‌تواند شیشه‌ای یا از جنس دیگر مثل چوب بامبو یا سفالی باشد، برای ایجاد مکش روی پوست بیمار گذاشته می‌شود. این مکش جریان خون را بهبود بخشیده و چینی‌ها درباره‌ی آن معتقد هستند که جریان «چی» (qi، یک کلمه‌ی چینی به‌معنای جریان زندگی) را هم در بدن تقویت می‌کند.
این روش با جمع ککردن خون در ناحیه فنجان بر روی پوست، گرفتگی عضلات را کاهش می دهد. جریان خون بدن را بهبود می بخشد و باعث ترمیم سلول های بدن می شود. این امر به شکل‌گیری بافت‌های اتصال‌دهنده‌ و ایجاد عروق خونی تازه هم کمک می‌کند. افراد زیادی از این روش درمانی مکمل استفاده می کنند.

بادکش درمانی چیست

انواع بادکش درمانی

بادکش درمانی در گذشته به صورت سنتی و با شاخ حیوانات انجام می شد. بعدها از فنجان چوب بامبو و سرامیک استفاده شده است. خلأ درون ظرف موجب مکش پوست در نواحی موردنظر می‌شد. فنجان‌ها با آتش گرم شده و روی پوست قرار می‌گرفتند تا زمانی که خنک و از پوست برداشته شوند. امروزه، در روش مدرن، از شیشه‌های گردی شبیه توپ که یک طرف آن باز است و به‌همین‌منظور ساخته شده، استفاده می‌شود.
بادکش درمانی به دو روش انجام می شود که در اینجا آنها را معرفی می کنیم:
بادکش درمانی خشک که همان روش سنتی است که با مکش پوست انجام می گیرد.
بادکش درمانی تر که روش بادکش درمانی به همراه حجامت است. برای حجامت باید مناطقی از پوست وکیوم و بادکش شود و بعد عمل حجامت انجام گیرد.

بادکش درمانی چطور انجام می شود

روش انجام بادکش درمانی به‌صورت سنتی معمولا این‌گونه است که هوای داخل فنجان یا لیوان‌های مورداستفاده با آتش زدن پنبه‌ی آغشته به الکل یا شاخ‌وبرگ گیاهان یا کاغذ تخلیه می‌شود، فنجان یا لیوان به‌سرعت روی پوست قرار می‌گیرد و خلأ ناشی از آتش، پوست و ماهیچه را در محل قرارگیری لیوان وکیوم کرده و به داخل محفظه‌ی لیوان می‌کشد. در این حالت ممکن است پوست قرمز شود و دلیل آن عکس‌العملی است که رگ‌های خونی به تغییرات به‌وجودآمده نشان می‌دهند.
در روش‌های مدرن بادکش درمانی، به‌جای استفاده از حرارت، از دستگاهی که به‌همین‌منظور ساخته شده استفاده می‌شود. این وسیله محفظه‌های فنجانی‌شکلی هستند و پمپی که به آنها متصل است، هوای درون محفظه‌ را تخلیه کرده و با ایجاد خلأ، پوست و ماهیچه را به درون خود می‌کشد و بادکش درمانی را انجام می‌دهد. این دستگاه ها را بادکش طبی می نامند و دارای ویژگی های زیادی می باشد که ما در اینجا برای شما ذکر کردیم.

ویژگی ها

بادکش درمانی در شرایط مختلف می‌تواند کارساز باشد، اما بیشتر برای کاهش دردهای عضلانی به‌کار می‌رود. درحالی‌که در بادکش درمانی از فنجان یا لیوان‌ها روی مناطق اصلی و مرکزی طب سوزنی استفاده می‌شود، به‌نظر می‌رسد در درمان مشکلات گوارشی و پوستی و همچنین درمان مشکلاتی که معمولا با طب فشاری درمان می‌شوند هم می‌تواند مؤثر باشد.
طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در نشریه‌ی PLoS One در زمینه‌ی طب مکمل چاپ شد، بادکش درمانی، روشی مکمل و فراتر از یک درمان موقتی و سطحی است که در شرایط مختلف مانند درمان:

 • زونا؛
 • فلج صورت؛
 • سرفه و تنگی نفس؛
 • دیسک کمر؛
 • آکنه؛
 • اسپوندیلوز (هر نوع بیماری تخریبی مهره‌های ستون فقرات) گردن

بادکش درمانی چه عوارضی دارد

بادکش درمانی معمولا عوارضی ندارد. در این نوع درمان اگر مشکلی پیش بیاید در معمولا در حین درمان و بلافاصله بعد از درمان پیش می آید. بیشترین عوارض بادکش درمانی می تواند سرگیجه و یا حس سبکی در سر باشد که کاملا طبیعی می باشد. بعد از انجام بادکش درمانی ممکن است در جاهایی که لیوان قرار داده شده است جای لیوان ها به صورت گرد قرمز و کبود ایجاد شود.
در صورت حجامت در موارد نادر و رعایت نکردن مراقبت های درست زخم ها دچار عفونت و التهاب می شود. برای جلوگیری از این اتفاق زخم ها را ضدعفونی کنید و پانسمان های آن را عوض کنید.
مواردی که باید درباره‌ی بادکش درمانی بدانید
معمولا پزشکان و افراد متخصص درخصوص طب سنتی یا طب مکمل آموزش ندیده‌اند و خیلی از آنها به تأثیر این نوع درمان اعتقادی ندارند. بنابراین ممکن است نظر مساعدی درباره‌ی روش‌های درمانی سنتی نداشته باشند. از طرفی خیلی از پزشکان طب سنتی یا افرادی که این نوع درمان را به‌صورت تجربی انجام می‌دهند، بیش‌ازاندازه روی آن تأکید داشته باشند یا شما را تشویق کنند که فقط به این نوع درمان روی بیاورید. ازآنجایی‌که از نام این نوع درمان‌ها هم مشخص است (طب مکمل) بهره بردن از این روش‌های درمانی می‌تواند در کنار درمان‌ها پزشکی معمول مؤثر باشد؛ البته درصورتی‌که پزشک معالج خود را در جریان درمان مکمل‌تان قرار بدهید و سعی کنید به‌طور منظم از هر دو درمان در جای درست و به‌موازات هم استفاده کنید.

 برای چه افرادی توصیه نمی شود:

 • کودکان
 • افراد مسن
 • زنانی که در دوران بارداری هستند
 • خانم‌ها طی دوره‌ی قاعدگی
برای شروع درمان مکمل حتما مواردی را که ذکر شده در نظر بگیرید:
 • افرادی که این کار را انجام وی دهند چقدر تخصص دارند و آشنایی کامل با این درمان را دارا هستند؟
 • از چه روش درمانی استفاده می کند.
 • مکان و لوازم این کار به حد کافی تمیز است و فرد متخصص موارد بهداشتب را رعایت می کند؟
 • فردی که این کار را انجام می دهد دارای مجوزهای رسمی از مراکز می باشد؟
 • آیا شرایط جسمی شما برای این کار مناسب است یا نه؟

توصیه می‌شود از بادکش درمانی نه به‌عنوان یکی از روش‌های طب جایگزین بلکه به‌عنوان طب مکمل در کنار معالجات مستمر پزشکی خود بهره ببرید. درنهایت به‌یاد داشته باشید که درصورت انجام درمان‌های مکمل، حتما پزشک خود را در جریان روند درمان خود قرار دهید و او را از تصمیم خود برای کمک گرفتن از طب مکمل، آگاه و با او در این زمینه مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *